Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Michael Jackson / 6.rész /

2018-09-20

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT6BvsV_JZ-GAS8MWb4Y-0fek5UjwhsYuI4593fnwjceVOQpRIE
Thriller
1982 áprilisában kezdődtek meg a felvételek a következő albumhoz, amelynek ismét Quincy Jones volt a producere. A megjelenés előtt újra kellett keverniük az egészet, mert a felvett anyag nem az elképzeléseiknek megfelelően hangzott. A maximalizmusnak viszont meg is lett az eredménye.
A beharangozó kislemez a The Girl is Mine című duett volt Paul McCartneyval; majd november 30-án megjelent a mind a mai napig zenetörténeti jelentőségű Thriller album.
Kilenc dalból hetet kislemezre is kimásoltak, és a zenéhez készült videók nagy újdonságnak számítottak: történetet meséltek el, a néző szinte egy filmbe, egy külön világba csöppent bele általuk. Michael nem szerette a videóklip kifejezést, inkább rövidfilmként említette munkáit – a Thriller dalai közül háromhoz forgattak videót: a Billie Jeanhez, a Beat It-hez, és a Thrillerhez.
1983. március 25-én ünnepelte a Motown kiadó a 25. születésnapját. Testvérei mellett Michaelt is felkérték a fellépésre; ő azonban csak úgy volt hajlandó színpadra lépni, ha egy saját szerzeményt is előadhat szólóban. Ezzel karrierje újabb mérföldkőhöz ért – a Motown 25: Yesterday, Today and Forever névre keresztelt ünnepélyen láthatta először a közönség és a tévénézők a Billie Jean színpadi előadását. Michael a show előtti éjjel állította össze a koreográfiát, édesanyja flitteres fekete kabátját a szekrényből kölcsönvéve. Kérésére szereztek neki egy fekete fedora kalapot ... Amikor a színpadon vége lett a testvéreivel közösen előadott műsornak, egy szöveges átvezetés után belekezdett a Billie Jean-be. Itt mutatta be először az azóta a nevével összeforrt "moonwalk"-ot. Ennek eredményeképpen a januárban megjelent kislemez ismét listavezető lett; produkciójához példaképe, Fred Astaire is gratulált. A dal sikeréhez hozzájárult a videóklip is, amelynek emlékezetes mozzanatai közé tartoznak a Michael lábai alatt felvillanó járdakockák.
A februárban megjelent Beat It kislemez videójában két rivális banda áll szemben egymással; az érdekesség az volt benne, hogy két valóságos, Los Angeles-i banda tagjait is leszerződtették a forgatáshoz. A dallal híressé vált Eddie Van Halen gitárszólója is.
A következő három kislemez a Wanna Be Startin' Somethin' (május), a Human Nature (július) és a P.Y.T. (Pretty Young Thing) (szeptember) volt.
John Landis rendezte a Thriller videóját (maga a kislemez 1984 januárjában jelent meg). Michael azért kérte fel őt, mert a rendező korábbi munkájához, az Egy amerikai farkasember Londonban című film jeleneteihez hasonlót képzelt el a dalhoz. A videoklipet majdnem megsemmisítették, mert a Jehova tanúi szekta kifogásolta a témáját. Végül Michael a kezdő képkockák elé tett egy nyilatkozatot, miszerint a video nem támogatja az okkultizmust. 13 perc 43 másodperces lett végül az ikonikus kisfilm. Kiadták a The Making of Thriller című werkfilmet is, amely a legnagyobb példányszámban eladott zenei videofilm lett.
A kalap, a fehér zokni és a fél pár fehér kesztyű mellett a Thriller piros dzsekije is legendássá vált; az album eladási adatai az egekbe szöktek. Amikor a zenei Oscarnak számító Grammy-gálán 8 kategóriában nyert, (és ezzel újabb rekordot döntött meg), már 35 millió eladott példánynál tartott. Véget vetett az 1980-as évek popzenei haldoklásának, mivel a Thriller miatt a boltokba tévedő vásárlóközönség más lemezeket is megvett. Ő lett az első fekete előadó, akinek az ifjú zenecsatorna, az MTV elkezdte játszani a videóit.
A Thriller kislemez 37 héten át vezette a Billboard slágerlistáját, azelőtt ilyesmire sosem volt példa. Angliában is a legnépszerűbb dal lett, 168 héten át állt a listákon. (Ez volt az első olyan album, amely egyszerre ért el első helyezést Angliában és az Egyesült Államokban.)
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/22572/m_jackson_afp550.jpeg
1984. január 27-én Michael másod- és harmadfokú égési sérüléseket szenvedett a fején, amikor testvéreivel a Pepsi-Cola számára forgatott reklámfilmet. A cég végül példátlanul magas összeget, másfél millió dollárt fizetett kártérítés gyanánt. Michael az őt kezelő Brotman Memorial kórház égési sérülteket ellátó osztályának adományozta a pénzt; amelyet hálából átkereszteltek Michael Jackson Burn Centerre.
https://www.muzika.hr/wp-content/uploads/2011/06/20110623-195749_29.jpg
1984. július 2-án megjelent a Jacksons Victory című albuma, amelyen együtt dolgozott mind a hat fiútestvér. Világszerte több, mint 7 millió példányban kelt el; felkerült rá Michael duettje Mick Jaggerrel, a State of Shock. A július 6-án indult turné fél évig tartott; Michael az összes bevételt, majdnem ötmillió dollárt, három jótékonysági szervezetnek adományozta.
https://i.ytimg.com/vi/VF2jDc88UeI/maxresdefault.jpg
1985. február 28-án összegyűlt a szórakoztatóipar legismertebb zenészeiből álló kórus, hogy felénekelje az USA for Africa alapítvány éhezők megsegítésére készült dalát, a Michael és Lionel Richie által írt We Are the World-öt. A popzene történetében a legnagyobb példányszámban elkelt kislemez lett (kb. 20 millióval); a legelső, amely multi-platinalemez lett - négyszeres platinalemezzé minősítette az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége (RIAA).
https://cde.peru.com//ima/0/1/8/0/6/1806970/924x530/michael-jackson.jpg
1986 szeptemberében vetítették le először Disneylandben a Captain EO című, 3 dimenziós filmet. Michael legyőzi benne az Anjelica Huston által alakított főgonoszt; közben felcsendül az Another Part of Me és a We Are Here to Change the World. A 17 perces kalandot Francis Ford Coppola rendezte, producere George Lucas volt.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSLQFIuBTYyO1GtPrsBVbo85q9kOfaeWhaDasca1DKFbZqh19GR

Hozzászólások (0)